Jak wybrać odpowiednie meble do łazienki?

meble do łazienki

Łazienka w mieszkaniu powinna być zaaranżowana nie tylko funkcjonalnie, ale również estetycznie. Każdy element wyposażenia musi być przemyślany, szczególnie jeśli dysponujemy niezbyt dużym wnętrzem. Osoby stojące przed konieczności urządzenia łazienki mogą skorzystać z gotowych zestawów lub też zamówić meble łazienkowe na wymiar.

Meble w łazience – funkcjonalność i estetyka

Aranżacja wnętrz w mieszkaniu najczęściej rozpoczyna się od wyboru określonej stylistyki, w jakiej chcemy urządzić dane pomieszczenie. W przypadku łazienki bardzo wiele zależy od jej wielkości. Małe łazienki warto wyposażyć w meble o jasnych kolorach, najlepiej lakierowanych, ponieważ dzięki temu osiągniemy efekt optycznego powiększenia przestrzeni. W tym przypadku bardzo ważne jest również optymalne rozplanowanie oświetlenia. W dużych łazienkach możemy pozwolić sobie na więcej, przykładowo meble w różnych kolorach – od pasteli po ciemne barwy.

Dobierając meble do łazienki, należy jednak pamiętać o tym, że jest to pomieszczenie o podwyższonej wilgotności. Wszystkie zastosowane materiały muszą być więc odporne na wilgoć i wodę. Jeśli chcemy zastosować w łazience wyposażenie z drewna lub płyty MDF, musimy zadbać o to, aby powierzchnie zostały pokryte wodoodpornym lakierem. Nie będzie to konieczne w przypadku mebli z tworzywa sztucznego, szkła lub stali nierdzewnej.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem są również meble łazienkowe pokryte lakierem poliuretanowym, które są odporne na ścieranie oraz działanie pary wodnej. Lakier poliuretanowy zabezpiecza powierzchnię przed wpływem wilgoci, dlatego nie będą one “puchnąć”, a krawędzie nie rozwarstwiają się z upływem czasu.

W łazienkach najczęściej stosowane są meble stojące i wiszące. To, czy nasze meble zostaną powieszone, czy też ustawione na podłodze, w dużej mierze zależy od ilości miejsca, jakim dysponujemy oraz wielości innych sprzętów znajdujących się w łazience, np. pralki. Z całą pewnością jednak powinny być one pojemne, aby z łatwością pomieścić w nich wszystkie przybory toaletowe, kosmetyki, urządzenia łazienkowe, ręczniki, akcesoria do czyszczenia itd.