Jak stworzyć ergonomiczną sypialnię?

sypialnia

Sypialnia to jedno z najbardziej prywatnych pomieszczeń w naszym domu, które przeznaczone jest wyłącznie do odpoczynku domowników. Nie oznacza to jednak, że podczas projektowania aranżacji wnętrz możemy zupełnie pominąć to wnętrze lub urządzić je bez należytej uwagi. W końcu to właśnie w sypialni spędzamy znaczną część naszego dnia, odpoczywają, śpiąc, czytając itd. To wnętrze oglądamy jako pierwsze po porannej pobudce i jako ostatnie, zasypiając. Powinno więc być urządzone nie tylko estetycznie, ale przede wszystkim ergonomicznie i komfortowo.

Sypialnia – idealne miejsce do odpoczynku

Podczas projektowania aranżacji wnętrz zwykle z niezwykłą drobiazgowością podchodzimy do pomieszczeń reprezentacyjnych, takich jak salon, jadalnia, czy nawet kuchnia. Tutaj najczęściej przyjmujemy gości, więc zależy nam na tym, by były one dopracowane w każdym detalu. Zaniedbujemy natomiast pomieszczenia, w których rzeczywiście spędzamy większą część naszego dnia, czyli m.in. sypialnię. Nieatrakcyjne, a przede wszystkim mało komfortowe wnętrze sypialniane może negatywnie wpływać na jakość naszego codziennego wypoczynku, a nawet na samopoczucie.

Oczywiście najważniejszym elementem każdej sypialni jest łóżko. To od niego powinniśmy rozpocząć planowanie aranżacji tego wnętrza. Zanim jeszcze wybierzemy konkretny model, należy zastanowić się nad jego ustawieniem w pomieszczeniu. Teoretycznie łóżko nie powinno stać wzdłuż ściany, aby był wolny dostęp do niego z dwóch stron (szczególnie jeśli dzielimy łóżko z partnerem). Najlepiej ustawić je w centralnym punkcie pomieszczenia, stykając się ze ścianą jedynie wezgłowiem. Oczywiście nie w każdej sypialni możemy pozwolić sobie na takie komfortowe ustawienie. Zawsze jednak należy dążyć do tego, aby zapewnić sobie maksimum komfortu podczas układania się do snu i wstawania.

Teraz możemy skupić się na doborze odpowiedniego modelu łóżka. Pamiętajmy jednak, że do spania powinniśmy zawsze wybierać standardowe łóżko, nie wersalkę, sofę czy rozkładaną kanapę. Tego rodzaju meble nie nadają się do solidnego odpoczynku nocnego. Łóżko powinno być solidne, odpowiednio duże i wygodne. Liczy się również jego trwałość, jakość wykonania oraz zastosowane materiały.

Pozostałych mebli w sypialni nie powinno być zbyt wiele. Należy unikać zbędnego nagromadzenia sprzętów i akcesoriów w tym wnętrzu. Z pewnością przydadzą się jednak niewielkie szafki nocne z lampkami, ewentualnie niewielkie półki lub szafki w jak najprostszej formie.