Jak stworzyć ciekawą elewację domu?

Projekt elewacji

Elewacja wpływa na wygląd i wizualny odbiór naszego domu. Tworząc projekt elewacji, należy wziąć pod uwagę nie tylko specyfikę samego budynku, ale również jego otoczenie.

Dobór elewacji pod kątem estetyki budynku

Pod względem efektu wizualnego bardzo duże znaczenie ma przede wszystkim odpowiedni kolor elewacji. Ten z kolei powinien wynikać z charakteru i stylu, w jakim został wybudowany dom. Jeśli nasz dom został stworzony w stylu klasycznego dworku i znajduje się w nim wiele architektonicznych detali, warto postawić na spokojną kolorystykę elewacji. W przypadku nowoczesnych obiektów o prostej bryle można pozwolić sobie na dobór oryginalnych odcieni, które nadadzą unikalny charakter budynkowi.

Jak już zostało wspomniane, warto wziąć pod uwagę również specyfikę otoczenia. Jeśli nasz dom stoi pośród innych budynków, warto zasugerować się również ich kolorami. Nie chodzi oczywiście o to, by wybierać dokładnie takie same barwy, ważne jest jednak to, by nasz budynek nie stał w zupełnej opozycji do pozostałych obiektów na osiedlu (chyba że właśnie taki efekt chcemy osiągnąć). Właściciele domów na otwartej przestrzeni mają większą swobodę w dobieraniu barw elewacji.

Z całą pewnością jednak należy uwzględnić kolor dachu, szczególnie jeśli połacie pokrycia dachowego mają dużą, skośną powierzchnię i są widoczne. Oczywiście oferta kolorystyczna pokryć dachowych jest znacznie bardziej ograniczona niż elewacji, dlatego też w tym przypadku należy kierować się nie tyle barwą, co fakturą dachówki – połyskującą lub matową. Pamiętajmy też o tym, by kolor elewacji współgra z odcieniem stolarki okiennej i drzwiowej, a także pozostałymi elementami konstrukcyjnymi obiekty, czyli m.in. bramą garażową, rynnami, schodami, podestami itp.

Uniwersalne są przede wszystkim elewacje stworzone w odcieniach jasnych i ciepłych. Świetnie sprawdzają się subtelne barwy waniliowe, piaskowe czy kremowe. Są naturalne, słoneczne i mało nasycone, więc pasują do większości pokryć dachowych i innych materiałów wykończeniowych, takich jak drewno, cegła czy kamień.