Najważniejsze elementy projektu ogrodu

ogród

Tworzenie ogrodu to przedsięwzięcie, które wymaga nieco czasu i porządnego planu. Wynika to z faktu, że w niektórych przypadkach istnieje konieczność odpowiedniego ukształtowania terenu czy zbudowania elementów trwałych, co wiąże się z zastosowaniem ciężkiego sprzętu. Nie mniej jednak, jeśli przebieg prac zostanie odpowiednio zaplanowany, można spodziewać się naprawdę zadowalających efektów.

Co zawiera projekt ogrodu?

Firma projektowa tworzy kompleksowy projektu ogrodu, który zawiera m.in. plan zagospodarowania przestrzennego, rysunki techniczne, opisy zastosowanych technologii, niezbędne obliczenia, harmonogram prac oraz wstępne oszacowanie kosztów. Dzięki temu inwestor jest całkowicie przygotowany do realizacji swojego przedsięwzięcia. Plan jest bardzo ważny nie tylko dla klienta firmy projektowej, ale przede wszystkim dla wykonawcy.

Najważniejszym elementem projektu ogrodu jest główny plan, czyli rzut z góry, na którym można zobaczyć układ poszczególnych elementów w ogrodzie. To wizualizacja ogrodu, która stanowi podstawę do dokonywania ewentualnych zmian przez klienta. Firma projektowa zwykle przygotowuje również opis stanu istniejącego, który zawiera przede wszystkim szczegóły dotyczące specyfiki danego terenu oraz uwarunkowań gruntowych. Ten dokument jest niezbędny szczególnie dla wykonawcy.

Bardzo ważne jest również dokonanie szczegółowego opisy wszystkich projektowanych rozwiązań oraz metod wykonania poszczególnych elementów w ogrodzie. Znajdują się w nim niezbędne objaśnienia oraz wytyczne dla wykonawcy. Oczywiście kluczowe znaczenie mają również rysunki techniczne, zwykle niezbędne w przypadku elementów, które muszą być wykonane od podstaw, tj. patio, pergole, ogrodzenia, altany, oczka wodne itp. Profesjonalny projekt zawiera więc przekroje, rzuty, tabele itd.

Projektanci w planie aranżacji wskazują również na materiały, jakie powinny zostać wykorzystane do budowy. Uwzględniany jest nie tylko rodzaj użytych materiałów, ale również wstępne oszacowanie ich ilości oraz kosztów. W projekcie uwzględnione są również rośliny wraz ze wszystkimi szczegółami dotyczącymi ich sadzenia, czyli m.in. rozmieszczenie, właściwości gleby, informacje o pielęgnacji czy zapotrzebowaniu na wodę.

Kompleksowy projekt ogrodu powinien zawierać również plan oświetlenia ogrodowej przestrzeni, a także system nawadniania roślinności.