Mieszkanie w stylu skandynawskim: meble, oświetlenie, dodatki

Mieszkanie w stylu skandynawskim

Styl skandynawski kochamy za prostotę i funkcjonalność oraz wykorzystanie materiałów naturalnych. Aranżacje wnętrz inspirowane stylem skandynawskim powinno być jasno, wygodnie, funkcjonalnie i w zgodzie z przyrodą. Przytulne, przestronne przestrzenie sprzyjają gościnnej, domowej atmosferze. Wyróżniają się czystością formy, precyzyjnie dobranymi dodatkami oraz stonowanymi kolorami, nawiązującymi do odcieni ziemi. Materiałem charakterystycznym dla stylu skandynawskiego jest naturalne drewno.

Meble w stylu skandynawskim

W mieszkaniach urządzonych w stylu skandynawskim meble, podobnie jak podłoga, powinny być wykonane z naturalnego drewna. W przypadku podłogi najlepiej wybrać naturalne odcienie (pokrycie podłogi matowym lakierem lub olejem), chociaż niekiedy stosowane jest bielenie podłóg lub malowanie ich kryjącą białą farbą.

Meble również powinny być drewniane. Najczęściej występują w jasnych barwach. Biel, szarości, beże z jednej strony prezentują się niezwykle subtelnie, z drugiej zaś optycznie powiększają wnętrze i sprawiają, że jest ono jaśniejsze i przestronniejsze, co jest niezwykle istotne w przypadku stylu skandynawskiego. Oczywiście często można spotkać również ciemniejsze kolory, takie jak np. brąz, aczkolwiek zwykle występują one jako subtelne akcenty kontrastujące z całością.

Oświetlenie we wnętrzach inspirowanych stylem skandynawskim

We wnętrzach skandynawskich najważniejsze jest naturalne oświetlenie, z tego też powodu w domach występują bardzo duże okna, które najczęściej nie są zasłaniane ani firankami, ani zasłonami. W pełnym, naturalnym świetle mieszkanie wygląda na jaśniejsze i przestronniejsze. Nie mniej jednak sztuczne oświetlenie również jest konieczne.

We wnętrzach skandynawskich należy jednak zrezygnować z dużych, monumentalnych lamp na rzecz skromnych opraw, ledwo rzucających się w oczy. Zazwyczaj stosowane są lampy metalowe lub szklane, modne są również papierowe abażury. Najważniejsze jest jednak, aby ich kształty były stosunkowo proste, minimalistyczne.

Dodatki w mieszkaniu w stylu skandynawskim

W stylu skandynawskim wszystkie dodatki należy dobierać bardzo rozważnie i skrupulatnie. Nie może ich być zbyt wiele. Najczęściej stosowane są poduszki lub narzuty z naturalnych tkanin, które ocieplają wnętrze i wprowadzają przytulną atmosferę. Dodatkowo warto zastosować takie elementy dekoracyjne, jak np. ramki, wazony czy donice na kwiaty, ramki na zdjęcia czy obrazy.