Jak urządzić ergonomiczne mieszkanie?

ergonomiczne mieszkanie

Urządzenie mieszkania w sposób ergonomiczny wymaga nieco umiejętności, a przede wszystkim zaangażowania. W tym przypadku liczy się optymalne zagospodarowanie każdego metra, przy jednoczesnym pozostawieniu jak największej ilości wolnej przestrzeni. Ergonomiczne mieszkanie to nie tylko funkcjonalne wyposażenie poszczególnych pomieszczeń, ale również odpowiedni rozkład pomieszczeń spełniających określone funkcje.

Urządzanie mieszkania – dobry plan to podstawa

Aby mieć pewność, że wszystkie meble i sprzęty domowe zostały ustawione w optymalny sposób w mieszkaniu, w pierwszej kolejności warto wykonać dobry plan. To podstawa, jeśli zależy nam na przemyślanym zagospodarowaniu przestrzeni. Pamiętajmy, że mieszkanie aranżujemy raz na kilka, a często nawet kilkanaście lat. Warto zatem postarać się, aby wszystkie nasze decyzje dotyczące wystroju wnętrza były przemyślane. Jeśli obawiamy się samodzielnego projektowania, możemy oddać sprawy w ręce specjalistów. Profesjonalne biuro projektowe nie tylko wykona dla nas optymalny projekt aranżacji wnętrz, ale również w przypadku bardzo wielu firm zapewnia także realizację, a nawet przygotowanie mebli na wymiar. Warto rozważyć taką możliwość!

W ergonomicznym mieszkaniu warto zastosować podział na strefę intymną i dzienną. Pierwsza przeznaczona jest przede wszystkim dla domowników, którzy we własnym mieszkaniu powinni czuć się wygodnie i swobodnie. W tej części powinny znajdować się m.in. sypialnia, garderoba czy pokój przeznaczony do codziennej pracy. Salon, kuchni i przedpokój to pomieszczenia znajdujące się w części dziennej, w której toczy się życie rodzinne i towarzyskie.

W nowoczesnych mieszkaniach coraz częściej mamy do czynienia z otwartą kuchnią. To bardzo efektowne, a jednocześnie ergonomiczne rozwiązanie. Przemyślane połączenie kuchni z salonem może zapewnić doskonałą integrację pomiędzy domownikami i gośćmi. Jeśli chcemy w jakiś sposób zaznaczyć podział pomiędzy tymi wnętrzami, można zastosować stół jadalny lub stylowy barek.