Drzwi przesuwne czy łamane?

drzwi przesuwane

W małych lub niewymiarowych wnętrzach trzeba bardzo rozważnie zaplanować każdy centymetr wolnej przestrzeni. Wszystkie elementy wyposażenia, w tym różnorodne akcesoria meblowe, powinny być dobrane w taki sposób, aby maksymalnie ułatwiały codzienne użytkowanie. Zasada ta dotyczy również drzwi zastosowanych w meblach. Powszechnie wykorzystywane są przede wszystkim drzwi przesuwne, ale coraz większym zainteresowaniem cieszą się równie funkcjonalne drzwi składane. Warto poznać ich specyfikę wraz z najważniejszymi zaletami.

Drzwi składane

Drzwi składane to bardzo dobrym pomysł w przypadku niewielkich wnętrz. Pozwalają na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni mieszkalnej, a jednocześnie zapewniają wygodę użytkowania i estetykę. Ten model łączy w sobie zalety drzwi uchylnych i przesuwnych. Co więcej, daje mnóstwo różnorodnych możliwości aranżacyjnych. Bardzo często wykorzystywane są w przypadku schowków, spiżarni czy garderoby. Manewrowanie nimi zajmuje mało miejsca, dzięki czemu pozwalają na wydzielenie niewielkiego pomieszczenia gospodarczego w małej kuchni, przedpokoju lub sypialni.

Doskonale sprawdzają się również w przypadku szaf wnękowych. Zapewniają lepszy dostęp do wnętrza szafy, a jednocześnie pozwalają na dowolne wyposażenie jej wnętrza w szuflady, wysuwane wieszaki itp. Co ciekawe, nowoczesne systemy drzwiowe mogą być zaprojektowane w sposób zapewniający nie tylko składanie skrzydeł drzwiowych, lecz także przesuwanie ich w bok (drzwi składano-przesuwne).

Drzwi przesuwne

Popularnym rozwiązaniem w mieszkaniach są meble z drzwiami przesuwnymi, które mogą być zastosowane niemal w każdym pomieszczeniu – kuchni, sypialni, przedpokoju, salonie. Dostępne są w różnorodnych wariantach, rozmaicie wykończone i wykonane z różnych materiałów. W przypadku mebli konstrukcja drzwi oparta jest na specjalnej szynie, która umożliwia przesuwanie skrzydeł.

Co ważne, drzwi przesuwne pozwalają zaoszczędzić znacznie więcej przestrzeni w porównaniu z modelami tradycyjnymi. Ponadto zapewniają optyczne powiększenie i rozjaśnienie wnętrza.