Jak dobierać odpowiednie dodatki do mieszkania?

Dekoracyjne dodatki w mieszkaniu

Klimat i styl mieszkania w dużej mierze zależy od wszystkich zastosowanych w nim dodatków. Niewielkie akcesoria, pamiątki, zdjęcia i obrazy, a nawet dekoracyjne przedmioty codziennego użytku w dużej mierze przesądzają o efekcie wizualnym, jaki będzie dominował w pomieszczeniach.

Dodatki, które wpływają na wystrój wnętrza

Bez względu na to, czy aranżację wnętrz oddajemy w ręce profesjonalnych projektantów, czy też samodzielnie urządzamy swoje mieszkanie, zawsze powinniśmy uwzględniać różnego rodzaju dodatki, które będą stanowić dopełnienie wystroju. Warto więc już na etapie planowania czy projektowania określić dominujący styl, który chcemy wprowadzić do pomieszczeń. Wystarczy wyznaczyć motyw przewodni, a następnie dostosowywać do niego wszystkie drobne akcesoria. Motywem przewodnim może być specyficzna kolorystyka, materiał lub forma przedmiotów dekoracyjnych.

Bardzo istotne jest również optymalne zaplanowanie miejsc, w których będą eksponowane wszystkie dodatki. Jeśli w pomieszczeniu jest niewiele wolnej przestrzeni, można ciekawie wykorzystać otwarte półki, parapety czy ścianę. W przypadku większych przestrzeni można nawet pokusić się o stworzenie oddzielnych szafek czy witryn, które przeznaczone będą wyłącznie do prezentowania dodatków dekoracyjnych, np. ramek ze zdjęciami lub oryginalnych pamiątek z podróży.

W bardzo wielu mieszkaniach główny element dekoracyjny stanowią obrazy, grafiki lub zdjęcia. Można je zastosować nawet w minimalistycznych wnętrzach, jako uzupełnienie pustych ścian. W tym przypadku jednak należy bardzo precyzyjnie dobierać ramy, które powinny stylistycznie nawiązywać do pozostałych elementów wyposażenia.

Kluczowe znaczenie odgrywa również kolor. To właśnie za sprawą koloru można zdecydowanie odmienić charakter wnętrza. W tym przypadku mamy wiele możliwości. Przykładowo, możemy dobierać dodatki w odcieniach idealnie pasujących do pozostałych elementów znajdujących się w mieszkaniu. Dzięki temu osiągniemy efekt spójnego stylistycznie, spokojnego i eleganckiego wystroju. Jeśli jednak chcemy wprowadzić do pomieszczeń nieco energii i różnorodności, można wybrać dodatki w kolorach kontrastujących z ogólnym wyposażeniem.