Budowa ogrodzenia wokół domu – od czego zacząć?

Budowa ogrodzenia wokół domu

Ogrodzenie wokół domu spełnia wiele istotnych funkcji. Przede wszystkim wyznacza granice posesji, podnosząc poziom bezpieczeństwa, ale warto też uwzględnić kwestie estetyczne, w końcu estetycznie wykonane ogrodzenie stanowi doskonałe urozmaicenie przydomowej przestrzeni. Powinno być więc nie tylko solidne, ale również idealnie dopasowane do stylistyki domu.

Bardzo istotne jest, aby ogrodzenie było zaplanowane i wykonane z najwyższą starannością. Jeśli zależy ci na naprawdę profesjonalnym i solidnym wykonaniu przydomowego ogrodzenia, skorzystaj z usług biura projektowego, które wykona dla ciebie projekt w pełni dostosowany do twoich oczekiwań.

Ogrodzenie idealnie dopasowane do stylu domu

Ogrodzenie powinno być dopasowane przede wszystkim do architektury budynku mieszkalnego. W ten sposób uzyskamy spójny, elegancki układ. Z uwagi na fakt, że obecnie mamy niemal nieograniczone możliwości w zakresie projektowania ogrodzeń, nie ma większego znaczenia, czy dom jest stary czy nowy, tradycyjny czy nowoczesny itd. Co więcej, można je wykonać zarówno na dużej, jak i niewielkiej działce.

Optymalnym rozwiązaniem jest stworzenie projektu ogrodzenia już na etapie projektowania domu. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, ponieważ niekiedy istnieje konieczność stworzenia ogrodzenia wokół istniejącego już budynku. W każdym przypadku prace należy rozpocząć od solidnie przygotowanego projektu, który będzie szczegółowo precyzował to, z jakich materiałów będzie wykonane ogrodzenie, jaka będzie jego wysokość, szczelność, ilość zastosowanych ozdobników itd. To wszystkie wpływa na charakter całej posesji.

Podczas projektowania ogrodzenia przydomowego warto również zastanowić się nad tym, czy jego konstrukcja będzie pełna czy ażurowa. W przypadku posesji bezpośrednio sąsiadujących z ruchliwymi ulicami, zaleca się zastosowanie pełnych, wysokich i szczelnych ogrodzeń. Ażurowe ogrodzenia świetnie sprawdzą się okolicach oddalonych od dróg często uczęszczanych przez pojazdy. Pod tym względem należy planować również wysokość ogrodzenia.

W dużych miastach, gdzie działki są niewielkie i sąsiadują z ulicami, a domy powstają wśród istniejącej zabudowy, często zabronione jest stawianie wysokich szczelnych ogrodzeń. Przy tym – ponieważ nowoczesne, efektowne domy wypełniają na ogół niemal całą powierzchnię działek, na których są stawiane, i otwarcie na otaczającą przestrzeń stanowi ratunek przed odczuciami klaustrofobicznymi – właściciele chętnie decydują się na ażurowe, metalowe ogrodzenia. Natomiast w okolicy, gdzie mieszkańcy są zasiedziali i rodziny znają się od dawna, więc zaufanie do sąsiadów jest znaczne, spotyka się niskie ogrodzenia, symbolicznie wyznaczające granicę prywatności.