5 porad, jak stworzyć funkcjonalne i przytulne mieszkanie

Projekty wnętrz prywatnych

Jak stworzyć funkcjonalne i przytulne wnętrze? Oto 5 przydatnych porad, które sprawią, że twoje mieszkanie będzie nie tylko ładne, ale również komfortowe w codziennym użytkowaniu.

5 sposobów na funkcjonalne i przytulne mieszkanie

  • Oświetlenie. To jeden z ważniejszych elementów w każdym mieszkaniu. Kluczowe znaczenie ma światło centralne, które powinno jak najlepiej imitować światło słoneczne. Warto również zastosować dodatkowe oświetlenie, np. bezpośrednie, skierowane na wybrane elementy wyposażenia np. blaty robocze w kuchni czy stół w jadalni. Warto również wprowadzić oświetlenie dekoracyjne, które stworzy ciekawy nastrój we wnętrzach.
  • Kolory w mieszkaniu. Kolory wpływają na klimat mieszkania. Jasne, ciepłe, pastelowe odcienie sprawią, że wnętrze będzie radosne i słoneczne. Intensywne kolory są nowoczesne i żywe. Ciekawie prezentują się zestawienia kolorystyczne, np. dwie ściany pomalowane na jeden kolor, a dwie pozostałe na zupełnie inny odcień. Warto też zastosować malarskie triki, które mogą optycznie zmienić kształt pomieszczenia. Przykładowo, mały pokój wyda się większy, jeśli sufit pomalujemy tym samym kolorem co ścianę czołową. Jeśli natomiast posiadamy długie pomieszczenie, warto pomalować ścianę w głębi na intensywny, nasycony kolor.
  • Kuchnia. Wygodna praca w kuchni w dużej mierze zależy od rozsądnego rozmieszczenia poszczególnych elementów wyposażenia. Wszystkie kuchenne sprzęty powinny być ustawione zgodnie z kolejnością czynności wykonywanych podczas przygotowywania posiłków.
  • Kuchnia otwarta. Jeśli posiadamy tzw. kuchnię otwartą, warto wydzielić w pomieszczeniu kilka stref, np. wypoczynkową i jadalną. Poszczególne granice stref mogą być wyznaczane przez oświetlenie.
  • Skorzystaj z pomocy specjalistów. Dobrze zaprojektowane mieszkanie to powód do dumy, a jednocześnie miejsce, do którego z ochotą będziemy wracać po dniu pełnym pracy i zawodowych obowiązków. Jeśli urządzanie wnętrz nie jest twoją mocną stroną, skorzystaj z pomocy specjalistów. Profesjonaliści wykonujący projekty wnętrz prywatnych opracują dla ciebie optymalny plan zagospodarowania przestrzeni mieszkalnej, dostosowany do specyfiki wnętrza oraz potrzeb wszystkich mieszkańców.